sv. Alfonz Marija de’ Liguori, biskup

sv. Alfonz Marija de’ Liguori, biskup

   Iz pripovijesti života

 

     U Marianelli, blizu Napulja, 27. rujna 1696. godine, rodio se najstariji sin velikog admirala napuljskog kraljevstva. Ljubitelj glazbe, pjesništva i slikarstva, te izuzetno nadaren dječak, doktorirao je pravo na napuljskom sveučilištu. Napuštajući 1723. godine odvjetničku karijeru, studira teologiju, te 1726. godine postaje svećenikom. Kao vjeroučitelj, djelovao je u Napulju. 

        Brižan s bolesnicima, naš Alfonz Marija k tomu uči beskućnike, kao i odbačenu mladež. Znamenito je da 1732. godine osniva red Presvetog Otkupitelja – redemptoriste, te svoje redovnike šalje k zapuštenim selima, kao i zabačenim napuljskim predgrađima. 

 
 

centered image

  © Mozaik Naše Gospe od Neprestane Pomoći na luneti crkve sv. Alfonza de’ Liguorija (Rim, Italija)

 
 

         Na području moralne teologije, naš sv. Alfonz Marija de’ Liguori pokazuje se kao vrhunski stručnjak uz što nam također ostavlja napisani trag pastoralnih priručnika, katekizmi i knjiga, među kojima i glasovite Marijine slave

         U Sant’Agata de’ Goti (Campania), 1762. godine postaje biskupom, dok će se 1775. godine povući u redemptoristički samostan u Paganiju (nedaleko Salerna), gdje će ujedno na današnji dan 1787. godine, u svojoj devedeset i prvoj godini života, preminuti. Blaženim ga je proglasio papa Pio VII., 1816. godine, a svetim papa Grgur XVI., 1839. godine. 

            I dok će ga 1871. godine, papa Pio IX. proglasiti crkvenim naučiteljem; zaštitnikom ispovjednika i teologa moralista, 1950. godine će ga proglasiti papa Pio XII. 

 
MOLITVA

      Bože, Ti svojoj Crkvi daješ uvijek nove primjere kršćanskog života. Daj i nama nasljedovati svetog Alfonza Liguorija u revnoj službi braći ljudima, te s njime u Nebu primimo i nagradu. Po Gospodinu našemu Isusu Kristu, Sinu Tvome, koji s Tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog, po sve vijeke vjekova. Amen.
 
 

Izvori: 

  1. http://zupajastrebarsko.hr/
  2. Sveti zbor za bogoštovlje (2017.); Časoslov Rimskog Obreda, Kršćanska sadašnjost, Zagreb